_______

 

אימוני אירובי לנשים: בתוך 3.5 דק' את תגלי איך למקסם את אימוני האירובי שלך

לידה,אהבה,צונאמי,מלחמה בפתח,סופות טורנאדו ,פייסבוק וירוחם…נכון יש מילים בחיי היום יום שנשמעות כל כך גרנדיוזיות ומפוצצות שבלתי ניתן להתעלם מהן? אחת חשובה ומשמעותית היא האירובי!

כמה שאלות שיש לשאול על  האירובי.מה זה אירובי בכלל ,איך אפשר לעשות אותו על הצד החיובי והיעיל ביותר,האם ניתן לרזות ולרדתבמשקל גם ללא האירובי? עד כמה אירובי תורם לאורח חיים בריא?האם אירובי יציל אותך מההתחממות הגלובלית, האה לא..!

 

אירובי – על מה ולמה?

אירובי היא פעילות גופנית אשר ניתן להתמיד בה לאורך זמן מסויים ובעצימות מסויימת – פעילויות אשר נחשבות כאירוביות : הליכה, ריצה, אופניים, שחייה, הליכונים למינהם וכו'. כמעט כל אדם בריא יכול לבצע אירובי,כמובן יש להתאים את רמת האימון לרמת המתאמן. 
 

האירובי יכול לשפר לנו לא רק את הכושר הגופני והסיבולת,אלא גם את הבריאות. בנאדם מאומן, דופק המנוחה שלו יהיה נמוך מאשר בנאדם לא מאומן – מה שאומר שלחץ הדם יורד, מה שאומר שאותו אדם מאומן מרוויח הון,ומתחיל תהליך של אורח חיים בריא!

 

מהו דופק מטרה,ואיך אני מחשב אותו?
כאשר מאמן נותן למאומן שלו להגיע לדופק מטרה מסויים, המאמן מצפה מאותו מאומן לממש את מטרותיו של המאומן בפעילות הספציפית בה הוא עוסק. 

אני אישית לא ממליץ לעבוד עם דופק מטרה מהסיבה שאף שיטת מדידה לא תהיה מדוייקת,אם הייתי ממליץ לבנאדם להשתמש בדופק מטרה זה היה אך ורק לספורטאים, שהם כבר כמובן עושים זאת  ללא המלצתי.

 

שמעתי שככל שהאחוז מהדופק המירבי נמצא בטווח נמוך -בינוני,כך אנו שורפים יותר שומן.. קודם כל דופק מירבי – קצב הלב המהיר ביותר שאדם יכול להגיע אליו(אצל כל אחד זה מתשנה בהתאם לנתונים).

 

הנוסחה היבשה לחישוב דופק מירבי:

גברים: גיל – 220
נשים: גיל – 226
הנוסחא היא מאוד בסיסית וכוללנית.

 

את מבינה,
הרבה אנשים, חלקם אנשי מקצוע, טוענים שפעילות בעצימות של 65% מהדופק המירבי הכי יעילה לשריפת השומן, נכון בטווח זה הגוף שלנו משתמש בשומן כמקור אנרגיה עיקרי, אימון בעצימות גבוהה ידרוש מהגוף שלנו להשתמש בגליקוגן(פחמימות) כמקור אנרגיה עיקרי. 

הבעיה מתחילה כאשר אנו נכנסים לעומק העניין,ככל שעצימות האימון(הדופק)עולה, כך גם הגוף שלנו משקיע יותר אנרגיה על מנת לעמוד בדרישות – מה שאומר שאנו נשרוף יותר קלוריות.

 

על מנת שתביני על מה אני מדבר ,דמייני לך שאת עכשיו קוראת ספר,או רואה סרט או אפילו נוסעת באוטו (דוגמא לא טובה?), מקור האנרגיה העיקרי של הגוף הוא השומן – במצב כזה הגוף שלנו משתמש במאגרי השומן.

שימי לב, זה חשוב,
יחד עם זאת כמות הקלוריות אשר נשרפות לא באמת מספיקה על מנת לראות שינוי כלשהו,אותו הדבר יקרה כאשר תעברי לאימון,ותעשי את אותו הדבר בעצימות בינונית – בשביל באמת לראות שינוי משמעותי בשריפת השומן את תצטרכי ללכת/לרוץ המון זמן, מהסיבה שבעצימויות נמוכות בינוניות נשרפות מעט קלוריות ביחס לאימון בעצימויות גבוהות. 

 

שורה תחתונה,
אם את עושה אימוני אירובי על מנת לשרוף שומן,תשכחי את המיתוס של "דופק בינוני יעיל יותר לשריפת שומן" ותשתדלי לרוץ בעצימות גבוהה לאורך זמן שבו ניתן להתמיד ולשמור על הדופק.

דרך אגב גם לאחר האימון המטבוליזם שלנו עובד ושורף קלוריות ,ככל שהאימון היה עצים יותר – נעשה בדופק גבוה יותר, כך נשרוף יותר קלוריות לאחר האימון.

 

אירובי לנשים – מהו הסוג המומלץ?

נתחיל ונאמר שאין שום הבדל בין גברים ונשים בבחירת ביצוע סוג  אירובי כזה או אחר

יחד עם זאת יש חוגים כמו – חיטוב ועיצוב, אירובי קיקבוקס, זומבה ועוד,שסוג אימונים זה מושך יותר את האוכלוסיה הנשית.

 

זה כמו לשאול שף מה המאכל המועדף עליו. בנאדם שיתאמן כל חייו בשחייה לא משנה עד כמה טוב הוא יהיה,כאשר האחרון יעלה על מסלול הריצה הסיבולת לב ריאה שלו לא תעזור לו,מכיוון שזו פעילות גופנית שונה, השרירים עובדים שונה,יחס פעולה שונה בין קבוצות השרירים וכו'.

אז לפני שמתחילים פעילות אירובית יש לבחור פעילות אשר תשרת את מטרותייך.

 

את רוצה לרוץ מהר יותר, תתאמני על ריצה. את רוצה לרכב יותר זמן – תתאמני על אופניים, המטרה היא הליכה מהירה? הבנת את העיקרון. כמבון שניתן לשלב את כל הפעילויות יחדיו אם אין מטרה מוגדרת.

 

דרך אגב אני מאמין שאדם אשר רוצה להתמיד בפעולה מסויימת,צריך לרצות לעשותה,בשביל זה הוא צריך לאהוב מה שהוא עושה,צריך להיות לו חשק ורצון לבצע את אותה הפעילות. ככל שתתחברי יותר לפעילות אותה את עושה, תהיה לך מוטיבציה רבה יותר ואת גם תצליחי להתמיד ולהצליח בה.

 

"אנשים אומרים לעיטים קרובות שמוטיבציה לא נשארת לאורך זמן.ובכן גם מקלחת לא –  זו הסיבה שהיא מומלצת על בסיס יומי" – זיג זיגלר

 

באיזה שלב מומלץ לבצע את האירובי?

לפני האימון או אחרי האימון ? בתקופת הרזיה וירידה במשקל או בתקופת מסה וחיזוק הגוף? נתחיל מזה שאין מניעה לבצע פעילות אירובית בכל תקופה שהיא,נהפוך הוא גם בתקופת מסה (כאשר אישה רוצה לצבור קצת מסת שריר).

מאוד מומלץ לבצע אירובי מהסיבה שהאירובי תורם להתאוששות מוגברת, עוזר בהורדת הנוזלים ונותן מראה טוב יותר. בתקופת החיטוב וההרזיה, אירובי תורם להגדלת הגירעון הקלורי והתמודדויות עם רעב. לדוגמא ניתן לעשות אירובי של שעה (ולשרוף 500 קלוריות לערך),במקום להוריד 500 קלוריות מהתפריט תזונה.

 

בשביל לרדת במשקל לא חובה לתסף באירובי, אך זהו כלי יעיל להגדלת הגירעון הקלורי, יש נשים (רזות!)שמגיעות ל1000-1200 קלוריות מהתפריט שלהן,ואין מאיפה עוד להוריד קלוריות(פחות מזה תהיה פגיע בבריאות ובתהליך של ירידה במשקל),אז דרך מעולה להגדלת הגירעון תהיה תוספת של פעילות אירובית.

 

מתי עדיף לבצע פעילות אירובית, לפני או אחרי האימון?

מבחינה מחקרית אין לזה שום אפקט.היעילות והתזמון תלויים בסוג האימון, במידה ויש לך אימון רגליים מאוד קשה עכשיו,את האירובי את תעשי בסוף האימון.במידה ואימון האירובי הוא בראש סדר העדיפויות שלך,את תתחילי איתו. יש להשתמש בהיגיון הבריא,אין לי ספק שזכית באחד כזה.

ספרינטים – לדעתי אימון ספרינטים/אינטרוולים הוא סוג האימון הכי יעיל לשיפור סיבולת לב הריאה, ועל סוג אימון זה נדבר בהרחבה במאמר הבא.

 

לסיכום:

אימון אירובי יכול להתבצע במגוון סוגים מעניינים יותר ומעניינים פחות,כל אחת והעדפה שלו.יש לשים לב שפעילויות מסויימות לא מומלצות לאנשים עם פציעות,לדוגמא ריצה לא מומלצת לנשים עם עודף משקל ו/או בעיות ברכיים,שחייה לא מומלצת לנשים עם דלקות בכתפיים וכו'.

 

יש להוועץ ברופא לפני תחילת הפעילות במידה ויש מגבלויות כלשהן.אימון האירובי תורם בכל פרמטר אפשרי אם זה בתהליך ההרזיה ואם זה בשיפור הכושר או הבריאות,את רוצה אורח חיים בריא? לכי  תעשי אירובי…

 

אני אשמח לשמוע ,איך המאמר עזר לך, ומה דעתך על הכתוב. שתפו אותו בבקשה,על מנת שגם החברים שלכם יוכלו לקרוא ולהעזר בו.

 

 

ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי, מייסד בריאותלי - עזר למעל 17,000 נשים להשיג את המטרת החיטוב והבריאות שלהן. כתב 3 ספרי רבי מכר - דיאטת החירום, הדיאטה האחרונה והתפריט המושלם. השיטה שלו שבזכותה הגיע לערוץ 10, Ynet, דה מרקר, ישראל היום ועוד מושתת על המדע הכי מתקדם ומותאמת לגוף האישה

הצהרת אחריות: המידע באתר זה אינו מיועד או משתמע כתחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. כל התוכן, כולל טקסט, גרפיקה, תמונות ומידע, הכלול באתר זה או באתרים הקשורים אליו, הוא למטרות מידע כללי בלבד. בריאותלי אינה אחראית על דיוק המידע הכלול באתר אינטרנט זה או באתרים קשורים, וכל אדם מצריך התייחסות שונה, המידע באתר עשוי להשתנות ללא הודעה מוקדמת. אם את מתכוונת ליישם את המידע באתר הזה, או בכל אתר אחר ויש לך מצב רפואי מסויים, את מוזמנת להתייעץ עם הרופא המטפל שלך.

 

4,620 תגובות

 1. An impressive share! I have just forwarded this
  onto a colleague who has been conducting a little research on this.
  And he actually bought me dinner because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending some time to talk about
  this subject here on your blog.

 2. This is very interesting, You're a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your fantastic post. Also, I've shared your website in my social networks!

 3. Hey there! I could have sworn I've been to this blog
  before but after browsing through some of the post
  I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking
  and checking back frequently!

 4. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 5. Throughout this great pattern of things you receive a B+ just for effort and hard work. Where exactly you actually lost me personally ended up being on all the details. You know, people say, details make or break the argument.. And it could not be much more accurate right here. Having said that, allow me inform you just what did give good results. Your article (parts of it) is actually incredibly powerful which is possibly why I am making the effort in order to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Second, although I can certainly notice the leaps in logic you make, I am not necessarily convinced of exactly how you seem to connect your ideas that help to make the conclusion. For right now I will, no doubt subscribe to your position but wish in the near future you connect your facts much better.

 6. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I've been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 7. We're a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive task and our entire group will likely be
  thankful to you.

 8. Hey there would you mind stating which blog platform you're
  using? I'm planning to start my own blog in the near
  future but I'm having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something unique.

  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 9. Hello! I could have sworn I've been to this site before but after reading
  through some of the post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely
  glad I found it and I'll be bookmarking and checking back often!

 10. Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It truly helpful
  & it helped me out a lot. I hope to offer one thing again and
  help others like you helped me.

 11. Hmm it appears like your site ate my first comment
  (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
  Do you have any helpful hints for newbie blog writers?
  I'd certainly appreciate it.

 12. A person essentially lend a hand to make significantly posts
  I would state. That is the first time I frequented your web page and so far?

  I surprised with the analysis you made to create this actual put up amazing.
  Excellent process!

 13. Fantastic site you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics
  discussed here? I'd really like to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable
  people that share the same interest. If you have any
  recommendations, please let me know. Kudos!

 14. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that
  I've truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to
  your rss feed and I hope you write again very soon!

 15. Howdy superb website! Does running a blog like this require a
  large amount of work? I have absolutely no understanding of programming
  but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any suggestions or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off topic nevertheless
  I simply had to ask. Thank you!

 16. Hi there I am so thrilled I found your web site,
  I really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round thrilling
  blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great
  deal more, Please do keep up the superb work.

 17. I'm not sure exactly why but this website is loading
  extremely slow for me. Is anyone else having this problem
  or is it a issue on my end? I'll check back later
  and see if the problem still exists.

 18. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.

  Nevertheless imagine if you added some great visuals or video
  clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent
  but with pics and videos, this site could certainly be one of the greatest in its field.
  Terrific blog!

 19. you are truly a just right webmaster. The website loading speed is incredible.
  It sort of feels that you are doing any unique
  trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a magnificent task on this matter!

 20. Finally I found such an informative article from your website. This was very useful for us to enrich our knowledge and hopefully that you keep it continuing day to day for sharing an informative article. Cause now i think it's a little bit hard to find like yours. Can't wait for your next post as soon as possible. Thank you.

 21. Excellent blog here! Also your web site loads up
  fast! What web host are you using? Can I am getting your
  affiliate hyperlink on your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 22. Can I just say what a relief to discover someone who really knows what they're talking about
  on the web. You actually realize how to bring an issue
  to light and make it important. More people have to check this out and understand this side of the story.
  I can't believe you aren't more popular because you certainly have the gift.

 23. Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and
  tested to see if it can survive a 30 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is
  now broken and she has 83 views. I know this is completely
  off topic but I had to share it with someone!

 24. I've been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It's pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever before.

 25. May I just say what a relief to discover somebody
  that really understands what they are talking about on the web.
  You certainly realize how to bring an issue to light and make it
  important. More people really need to look at this and understand this side
  of the story. I was surprised that you're not
  more popular given that you definitely possess the gift.

 26. Admiring the time and energy you put into your blog
  and in depth information you offer. It's good to come
  across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed material.
  Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm
  including your RSS feeds to my Google account.

 27. I was curious if you ever thought of changing
  the structure of your website? Its very well written;
  I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

 28. Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you present.
  It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Fantastic read!

  I've saved your site and I'm adding your RSS feeds
  to my Google account.

 29. Elifnur Cami Halıları size özel ölçü ve desenlerle hizmetinizde. Ürünü talep ederken boyutunu ve istediğiniz kaliteye karar vermeniz yeterli olacaktır. İhtiyaç duyduğunuz her özelliğe uygun olan bir halıya erişmek, aradığınız kaliteli çözümlere ulaşabilmek için Elifnur Cami Halıları. Cami halısı için doğru zamanda doğru kaliteye erişebileceğiniz bir marka olarak hizmet vermekteyiz. Yıllarca kullanabileceğiniz en iyi halıları sunan firmamıza bir telefon ile ulaşabilirsiniz.

 30. Howdy I am so thrilled I found your blog page, I really found you by accident,
  while I was browsing on Digg for something else, Anyhow I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
  don't have time to read it all at the moment but I have saved it
  and also added your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up the superb job.

 31. Excellent blog you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover
  the same topics talked about here? I'd really like
  to be a part of community where I can get comments from
  other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Kudos!

 32. I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's
  both equally educative and engaging, and without a doubt, you've hit
  the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.
  I am very happy I stumbled across this during my search for something concerning this.

 33. Just wish to say your article is as astonishing.
  The clarity in your publish is simply spectacular and that i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission allow me to grab your feed to keep
  updated with coming near near post. Thanks one million and please carry on the rewarding work.

 34. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of
  your site? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 35. Excellent blog here! Also your web site loads
  up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 36. I feel this is one of the such a lot vital information for me.
  And i'm happy studying your article. However should commentary on some basic issues,
  The web site taste is ideal, the articles is in point of fact great
  : D. Good job, cheers

 37. With havin so much content do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without
  my authorization. Do you know any methods to help
  prevent content from being stolen? I'd genuinely appreciate it.

 38. I will right away seize your rss as I can't to find your email subscription link or newsletter
  service. Do you've any? Kindly allow me realize in order that I
  may subscribe. Thanks.

 39. Please let me know if you're looking for a writer for your blog.
  You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please blast me an email if interested. Cheers!

 40. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be helpful to read through content from
  other writers and use something from other websites.

 41. Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group?

  There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Many thanks

 42. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and
  I'm impressed! Extremely helpful information specially the remaining phase 🙂 I deal with such info much.
  I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 43. I've been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 44. I've been surfing on-line greater than three hours
  these days, yet I by no means found any attention-grabbing article
  like yours. It is lovely value enough for me.
  Personally, if all site owners and bloggers made just right content as
  you probably did, the internet will likely be a lot more helpful
  than ever before.

 45. "10-second miss" choices, volume-control as well as a button to "preferred" the movies.
  If you look carefully, you can see a variety of
  bushes in the much field, in addition to something as ordinary as mower tracks in the yard
  in the foreground! The Internet will certainly extend much beyond computers and also cell phones.
  Some individuals believe the Internet will certainly be able to assume by distributing the
  workload across thousands of computer systems and referencing deep ontologies.
  Everything from watches to television to garments will attach to the Internet.
  Radio programs, tv shows as well as function movies will depend on the Internet as
  a shipment system. For complete configuration and
  also setup instructions, see Microsoft Windows XP Media Center
  Edition 2005. The Windows xpMCE system supplies the capability of a PC.
  Instead than an Internet 3.0, we'll see an Internet 3D.
  Incorporating online truth elements with the persistent on-line globes of massively multiplayer online
  roleplaying video games (MMORPGs), the Web
  can end up being a digital landscape that includes the
  illusion of depth. The next cycle will certainly be Internet 3.0, as well as the focus will certainly move back
  to the backside.

 46. I'm truly enjoying the design and layout of your website.
  It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Outstanding work!

 47. I am curious to find out what blog system you are utilizing?
  I'm having some minor security issues with my
  latest website and I would like to find something more
  secure. Do you have any suggestions?

 48. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I'm thinking about making my
  own but I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?

  Cheers

 49. With havin so much content do you ever run into any problems of
  plagorism or copyright infringement? My website has a lot
  of unique content I've either authored myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help protect against content
  from being ripped off? I'd genuinely appreciate it.

 50. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I'm impressed!

  Extremely helpful info particularly the final section 🙂 I handle such information a lot.
  I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 51. obviously like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of
  your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it
  very bothersome to inform the truth then again I will
  certainly come back again.

 52. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
  to start. Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it

 53. Wonderful work! That is the type of information that
  should be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning
  this publish higher! Come on over and seek advice
  from my website . Thanks =)

 54. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent.
  I really like what you have acquired here, really like
  what you're saying and the way in which you say it.

  You make it enjoyable and you still care for to
  keep it smart. I can't wait to read much more from you.
  This is actually a great web site.

 55. That is really attention-grabbing, You're an excessively professional blogger.
  I've joined your rss feed and stay up for in search
  of more of your fantastic post. Additionally, I've shared your website in my social networks

 56. Its like you read my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read.

  I'll certainly be back.

 57. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research
  on this. And he actually ordered me breakfast because I stumbled upon it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss this
  matter here on your web site.

 58. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I to find It truly useful
  & it helped me out much. I hope to offer one thing back and aid others such as you helped me.

 59. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of
  your post's to be exactly what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn't mind producing a post or elaborating
  on a few of the subjects you write concerning here.

  Again, awesome blog!

 60. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉
  I'm going to return yet again since i have saved as a favorite
  it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 61. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is great blog.
  A great read. I will definitely be back.

 62. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long
  comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
  Grrrr… well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say
  great blog!

 63. Thanks a lot for sharing this with all folks you really recognise what you're speaking approximately!
  Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =).
  We could have a link exchange arrangement among us

 64. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 65. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  instead of that, this is excellent blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 66. of course like your website however you need to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the reality then again I'll definitely come back again.

 67. Pretty component of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital
  to say that I acquire in fact enjoyed account your weblog
  posts. Any way I will be subscribing on your feeds
  and even I achievement you get entry to constantly
  rapidly.

 68. I must thank you for the efforts you've put in penning this
  website. I'm hoping to check out the same high-grade
  content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal
  blog now 😉

 69. Woah! I'm really enjoying the template/theme
  of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that
  "perfect balance" between usability and visual appearance.
  I must say that you've done a excellent job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Opera. Outstanding Blog!

 70. Hi! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 71. Many people believe that buying used parts for motorcycles in the salvage yard is a
  waste of time and money. This is not the case. Many salvage yards
  nowadays are in operation to provide you with optimum satisfaction. They're simply storage facilities for motor parts.
  Motor components like batteries chassis, chassis, and more can be
  bought in good working order.

 72. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running
  off the screen in Opera. I'm not sure if this is a format issue or
  something to do with browser compatibility but I thought I'd post to
  let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 73. Thanks for another informative website.
  Where else could I am getting that kind of info written in such an ideal approach?

  I've a venture that I'm just now working on, and
  I have been on the glance out for such information.

 74. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have created
  some nice methods and we are looking to swap strategies with other folks,
  be sure to shoot me an email if interested.

 75. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.

 76. I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 77. Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some
  of the post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely glad I found it
  and I'll be book-marking and checking back frequently!

 78. My spouse and i felt really satisfied that Albert managed to complete his inquiry through the ideas he acquired from your very own blog. It is now and again perplexing to just continually be giving for free things which other folks may have been trying to sell. And now we remember we've got the writer to be grateful to because of that. The entire explanations you made, the simple site navigation, the relationships you can assist to promote – it's got everything astonishing, and it is making our son and the family feel that that issue is awesome, which is certainly wonderfully pressing. Many thanks for everything!

 79. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your
  blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing,
  it is rare to see a great blog like this one today.

 80. ด้วยชื่อเสียงของ RELX หนึ่งใน บุหรี่ไฟฟ้า
  ระบบ Pod System ที่มีมาอย่างยาวนานจึงแทบจะไม่ต้องกล่าวถึงเรื่องของคุณภาพ หรือในการช่วย เลิกบุหรี่ ด้วยรูปทรงที่โดดเด่น ของเจ้า Relx zero
  และ relx infinity ที่เป็นเอกลักษณ์อย่างมาก โดยเฉพาะการใช้วัสดุที่รับรองโดยมาตรฐานจากการแพทย์ ทนทาน
  ปลอดภัย แถม นวัตกรรมใหม่อย่าง Relx Infinity ยังได้ทำการกวาดรางวัลจากงาน red
  dot award 2020 มาแล้วอีกด้วย

 81. Relx Infinity น้องใหม่มาแรงจากแบรนด์ Relx ที่นับว่าเป็นเทคโนยีที่ล้ำสมัย และตอบโจทย์ทุกการใช้งานอย่างแท้จริง ไม่แพ้ Kardinal Stick เลย นั้นเพราะทาง Relx ได้มีการนำเทคโนโลยี Active-Steam Pro และ Air Boost มาใช้ ทำให้ได้ฟีลสูบที่นุ่มนวลชัดเจน จนทำให้ผลิตภัณฑ์ Relx Infinity ได้รับรางวัลจากงาน Red Dot Award 2020
  ด้วยดีไซน์ที่สวยงาม และการป้องกันการรั่วซึมหลายชั้น ทนทาน คุ้มค่า ปลอดภัย ช่วยเลิกบุหรี่ได้จริง โดยตัวเครื่อง Relx Infinity มีให้เลือกมากถึง 5
  สี และน้ำยา Relx Infinity มีให้เลือกมากถึง 11 รสชาติ การันตีคุณภาพ และความคุ้มค่า หากต้องการฟีลสูบที่นุ่มนวล หมดปัญหาการรั่วซึมต้อง Relx Infinity

 82. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the
  costs. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites for about a year
  and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into
  it? Any help would be greatly appreciated!

 83. I don't even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I don't know who you are but definitely
  you're going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 84. Betting can be of many types, with each type requiring its own legal structure.
  In Nevada, for example, there is what is called a"suit." A
  lawsuit is an agreement or a contract between a individual placing
  a bet and the person or group placing the cash at stake.
  In certain states, a"betting account" is created in which money deposited into the
  account is kept by a bookmaker and isn't accessible to gamers; others allow online gambling but do not permit offline gaming.
  Finally, you will find"rollover" trades in which the cash in a participant's account is withdrawn before it is used.
  This way, the term gaming covers a wide range of trades and
  may refer to all of them, as each has its own set of circumstances under which it can occur.

 85. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get
  a lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any
  plugin or anything you can advise? I get so much lately it's
  driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 86. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get
  actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will
  be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 87. Hi, There's no doubt that your website may be having browser compatibility issues.

  When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that,
  fantastic blog!

 88. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time
  a comment is added I recieve 4 emails with the exact same
  comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service?
  Appreciate it!

 89. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be actually something which I think I
  would never understand. It seems too complicated and very broad for
  me. I am looking forward for your next post,
  I'll try to get the hang of it!

 90. Good day I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.

 91. I have been surfing online more than three hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all site owners and bloggers made good
  content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 92. Wow, marvelous blog structure! How long have you been blogging for?
  you made running a blog glance easy. The whole glance of your web
  site is wonderful, as well as the content!

 93. The {bonus|reward|perk|benefit|bonus offer|incentive} {{applies|uses} to|puts on|relates to} the Slots {category|classification|group}, {and|as well as|and also} is {determined|identified|figured out|established} by the {total|overall|complete} {amount|quantity} of all {bets|wagers} {placed|put|positioned} by the {player|gamer}. Including cricket {bets|wagers} are {available|offered|readily available}. If we {{talk|speak|chat} {about|regarding|concerning}|discuss|speak about} {payment|repayment|settlement} {methods|techniques|approaches}, Indian {players|gamers} can {find|discover|locate} {basic|fundamental|standard} {options|choices|alternatives} for Betway withdrawal {and|as well as|and also} {deposit|down payment} {here|right here|below}, #file_linksC:\1\6.txt",1,S] {Including|consisting of} e-wallets {and|as well as|and also} {banking|financial}. The {site|website} {also|likewise|additionally} {vigorously|intensely|strongly} {promotes|advertises} cryptocurrency {payments|repayments|settlements} – Bitcoin, Ethereum, {and|as well as|and also} Tether, you can {easily|quickly|conveniently} {deposit|transfer} {money|cash} {quickly|rapidly|swiftly|promptly}. Betway {gives|provides|offers} {players|gamers} {bonuses|rewards|perks|benefits|bonus offers|incentives} on {deposits|down payments}, {up to|as much as|approximately} 500% {and|as well as|and also} {casino|gambling establishment|gambling enterprise|casino site|online casino} cashback {up to|as much as|approximately} 30%. The {site|website} {features|includes} over 5000 {{slots|ports} {and|as well as|and also} Live-games|live-games {and|as well as|and also} {slots|ports}}, {a poker|an online poker|a texas hold’em|a casino poker} {room|space|area} {and|as well as|and also} {a wide|a broad|a large|a vast} {selections|choices|options} of {events|occasions}: arts on {sport|sporting activity}, cybersport {and|as well as|and also} {exclusive|special|unique} {events|occasions}. The {site|website} is renowned for its {generous|charitable} {bonuses|rewards|perks|benefits|bonus offers|incentives}. {A deposit|A down payment} is {often|frequently|typically|commonly|usually} {required|needed|called for} to {{qualify|certify} for|get approved for|receive|get} a Betway {free|totally free|complimentary|cost-free} {bet|wager} {and|as well as|and also} {other|various other} {bonuses|rewards|perks|benefits|bonus offers|incentives}. What is the {maximum|optimum} {bet|wager}? You can {earn|make|gain} {up to|as much as|approximately} {a maximum|an optimum} of INR 18,750 as your {first|very first|initial} {deposit|down payment} {bonus|reward|perk|benefit|bonus offer|incentive}. The {maximum|optimum} {one-time|single} {bet|wager} at Aviator is 100 US {dollars|bucks}. Betway holds a Curacao {gaming|video gaming|pc gaming} {license|permit|certificate} {and|as well as|and also} {allows|enables|permits} {players|gamers} #file_linksC:\1\3.txt",1,S] worldwide to {{bet|wager} on|bank on} their {favorite|preferred|favored} {sports|sporting activities} {and|as well as|and also} {casino|gambling establishment|gambling enterprise|casino site|online casino} {games|video games}. Betway Betting Company {{provides|offers|supplies|gives} for|offers|attends to} {players|gamers} #file_linksC:\1\3.txt",1,S] {a bonus|a reward|a perk|a benefit|a bonus offer|an incentive} for the {first|very first|initial} {deposit|down payment} in {amount|quantity} of 200% of their {bet|wager}. {However, you {will|will certainly} not {receive|get|obtain} the {bonus|reward|perk|benefit|bonus offer|incentive} {amount|quantity} {at {once|when|as soon as}|at the same time|simultaneously}.

 94. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 95. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just
  sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly
  enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger
  but I'm still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for novice blog writers?

  I'd really appreciate it.

 96. Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
  You have some really great posts and I believe I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Kudos!

 97. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites?

  I have a blog centered on the same ideas you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my
  subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot
  me an email.

 98. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the
  simplest thing to be aware of. I say to you,
  I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly
  don't know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 99. My partner and I stumbled over here by a different website
  and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking over your web page again.

 100. Its like you read my thoughts! You appear to know a lot approximately
  this, such as you wrote the e-book in it or something. I think that
  you simply could do with some % to force the message
  home a little bit, however other than that, that is great
  blog. An excellent read. I will certainly be back.

 101. Cool blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Thanks

 102. Your style is really unique in comparison to other folks I have read stuff from.
  Thank you for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just book mark
  this web site.

 103. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too wonderful.
  I really like what you've acquired here,
  really like what you are stating and the way
  in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is actually a great website.

 104. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
  actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your
  next post, I'll try to get the hang of it!

 105. This distinguished real land business has actually just recently started an internationally course problem center with new work in Mumbai the name of Focused problem Park.
  If you are a cash loan small-scale problem proprietor as well as you
  propose straightaway cash, which would certainly you criticize?
  By winning cash proceeds the assistance of these loanwords you can settle medical
  importunities, home motivations, sudden automobile
  solutions, unexpected traveling expenditures and a
  lot more than. Dissimilar financings and also recognize that can direct hebdomads, payday advances can be approved within 24 hrs.

  Hither is a quick short letter regarding these lendings.
  These ranges bring in student not soon from around the nation yet from side to catch the globe.
  Also if you're broke or have a poor credit report, getting a good phone agreement implies you do not need to
  be out of touch with good friends, family members, and what's happening in the world as there misbehave credit history phones that
  lenders want to market to you on agreement. Identified for its dense individuals, home in Mumbai is getting rid of like warm kos.
  Also, with a great agreement, you can be certain regarding the quality of the product you're getting and may
  also obtain a service warranty to cover unexpected damage.

 106. "Is the priest familiar with the process taken on by the panel to make sure conformity with its legal commitments – responsibilities which stem from its terms of reference, and also the needs when a record is to be published in Parliament, which included obtaining consent from all paper holders for publication of their product, an anonymisation process, sending out of justness letters to all organisations and also people criticised in the record, a 10-day safety review by five elderly participants of the Metropolitan Cops, and a complete lawful review of the 1,200-page record by the panel's independent lawyers as well as Queen's Guidance to guarantee that there are no impressive worries? Woman O'Loan stated the panel "awaits confirmation" from the Office about plans to guarantee the
  protection of the report prior to its magazine in Parliament.
  Talking in your home of Lords, Woman O'Loan claimed: "The panel has functioned very closely with the Office, including the long-term assistant, as to plans for magazine, that up until May 10 the panel had comprehended that it was most likely the panel record would be published either on Might 17 or yesterday, which the Home Assistant would certainly have previous sight of the record, as normal. He said: "Need to the inquiry's referrals aim to compensation, then of training course we will pay payment.

 107. Do you have a spam issue on this website; I also am a
  blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have
  developed some nice practices and we are looking to trade strategies
  with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 108. What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this
  I have discovered It absolutely useful and it has aided me
  out loads. I'm hoping to contribute & help other customers like
  its helped me. Great job.

 109. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements
  would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Appreciate it

 110. I don't know whether it's just me or if perhaps everyone else encountering issues with your
  site. It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them too? This could be a problem with my browser because I've had
  this happen previously. Cheers

 111. I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is
  needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I'm not very internet savvy so I'm not 100% sure.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 112. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I
  was wanting to know your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to swap
  techniques with other folks, why not shoot me an email if interested.

 113. Hey there! This post couldn't be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you
  for sharing!

 114. Hey there! I could have sworn I've been to this website before but after reading through some of the post I realized it's new to
  me. Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking
  and checking back frequently!

 115. In these days of austerity and relative panic about having debt, lots of people balk resistant to the idea of employing a credit card to make purchase of merchandise or even pay for a trip, preferring, instead only to rely on the actual tried along with trusted approach to making settlement – raw cash. However, if you've got the cash on hand to make the purchase fully, then, paradoxically, that is the best time for them to use the credit cards for several motives.

 116. I'm commenting to make you understand of the helpful experience my cousin's girl found
  viewing the blog. She even learned lots of pieces, including what it is like
  to possess a wonderful teaching character to get folks completely understand some very confusing subject areas.
  You really exceeded visitors' expectations. Many thanks for delivering those informative, safe, revealing and easy
  thoughts on this topic to Lizeth.

 117. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep
  it up! I'll go ahead and bookmark your website to
  come back later on. Many thanks

 118. Does your website have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd
  like to shoot you an email. I've got some creative ideas
  for your blog you might be interested in hearing. Either
  way, great blog and I look forward to seeing it improve over
  time.

 119. Wonderful goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I really like what you've acquired here, certainly like
  what you are stating and the way in which
  you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.

 120. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my
  blog shine. Please let me know where you got your
  theme. Thanks

 121. You could certainly see your expertise within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. Always go after your heart. "Experience is a good school, but the fees are high." by Heinrich Heine.

 122. It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this
  superb blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to brand new updates
  and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 123. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  site? I'm getting fed up of WordPress because I've had issues with hackers and I'm looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform.

 124. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he's
  tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for about
  a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 125. Hello very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I'll bookmark your website and take the feeds also…I'm glad to find so many useful info right here in the put up, we want work out more techniques on this regard, thanks for sharing.

 126. What’s Happening i'm new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid different users like its helped me. Great job.