_______

 

אני רעב: 11 טכניקות שיהפכו אותך לשבעה וחטובה בזמן הדיאטה

כיצד תפסיקי לומר את המשפט שהוא
משפט האימים מבחינתי : "אני רעב"

ככה המוח שלך יפסיק לומר לך 'אני רעב' זאת הדרך הפשוטה להפסיק את הרעב בזמן דיאטה . . . ב- 11 צעדים פשוטים

 

המוח אומר לך כל הזמן שהוא רעב ? 


הקדמה מזה בעצם רעב?! 
רעב זאת תחושת האי שובע שאנו חובים כאשר רמת הגליקון בכבד יורדת מתחת לרמה מסוימת(לא נרחיב כאן), בדר"כ מלווה בצורך לאכול.

התחושה הלא נעימה הזאת נוצרת באזור במוח שנקרא הִיפּוֹתָלָמוּס(אזור במוח המפריש הורמונים רבים ואחראי לתחושת רעב וצמא) אשר משחרר לקולטנים בכבד ובקיבה את תחושבת הרעב.

עכשיו כאשר הבנו על קצה המזלג מה הוא הרעב, עכשיו נדבר על דרכים להתמודד איתו:

 

1 – תאכלי יותר סיבים תזונתיים

 

לגופנו דרושים כ – 20 עד 25 גרם סיבים תזונתיים ליום, בעוד שאנו מקבלים מהתזונה המערבית הרגילה רק כ- 12 גרם סיבים תזונתיים ליום. כתוצאה מהמחסור בסיבים תזונתיים, אנו חשים רעב לאורך כל היום. אכילת סיבים מקנה תחושת שובע לאורך זמן מהסיבה :

הסיבים "מתנפחים" בקיבה יחד עם מים ונוזלים אחרים שהם סופחים. הם מסדירים את תהליך התרוקנות הקיבה מהמזון וגורמים להפרשה הדרגתית של הורמון האינסולין. 

בצורה זו הסוכר משתחרר בצורה הדרגתית לדם, ושלום להתקפי  רעב. כן, סיבים תזונתיים שומרים על הרגשת השובע לאורך זמן ומונעים מאיתנו ללכת למקרר ולשאול אותו, מה חדש? בנוסף:

למי שאין יציאה אחת "טובה" ביום, מומלץ , לצרוך יותר סיבים תזונתיים. הם מונעים עצירות.

 

2 – צנני את התיאבון עם מרק 

 

אכילת המרק בתחילת הארוחה מביאה להרגשת שובע מוקדם יותר, וכשמגיעים למנה העיקרית, אוכלים ממנה פחות.

 

3 – תאכלי קערת סלט גדולה ולא תשמעי יותר את המוח שלך לעולם אומר לך את המילים: אני רעב

 

תזונאים רבים ממליצים על שילוב של מנת סלט ירקות בארוחה, על מנת להגביר את תחושת השובע, המעודדת ירידה במשקל.

כתב העת האמריקאיjournal of the American  dietetic Association מפרסם בגיליון אוקטובר 2004 מחקר שנערך במחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת פנסילבניה ומטרתו היתה לבדוק את הקשר בין אכילת סוגים שונים של  סלט, בערכים קלוריים משתנים, לבין תחושת השובע והצריכה הקלורית הכללית באותה ארוחה.

במילים אחרות, אם נאכל סלט כמנה ראשונה, האם יהיה לנו קל יותר להוריד ממשקלנו? 42 נשים מקולג` באוניברסיטת פנסילבניה השתתפו במחקר. הן אכלו ארוחת צהרים במעבדת המחקר פעם אחת בשבוע במשך 7 שבועות.

הנשים אכלו מנת סלט (סוג אחד מתוך ששה סוגי סלט), ולאחריה, מנת פסטה. הן התבקשו לסיים את כל מנת הסלט, אך לאכול מן הפסטה לפי רצונן. הסלטים היו שונים זה מזה בגודל המנה ובכמות הקלוריות שהכילו (בהתאם לרטבים וסוגי הגבינות). 

 

תוצאות המחקר הראו כי בהשוואה לנשים שלא אכלו סלט כמנה ראשונה, נשים שצרכו מנה קטנה של סלט דל קלוריות לפני הארוחה (150 גרם), הקטינו ב-7% את צריכת הקלוריות הכללית באותה ארוחה.

נשים שאכלו מנה גדולה של סלט דל קלוריות לפני האוכל (300 גרם), הקטינו ב-12% את כמות הקלוריות שצרכו. לעומת זאת, אלו שאכלו סלט עשיר בקלוריות, הגדילו את צריכת הקלוריות הכללית שלהן באותה ארוחה ב-8% (מנה קטנה) או ב-17% (מנה גדולה).

 

כלומר, אכילת מנה גדולה של סלט ירקות דל קלוריות לפני הארוחה, מגבירה את תחושת השובע ותורמת לירידה במשקל. אולם, זהירות! אכילת סלט עשיר בקלוריות, במסווה של סלט בריאות, , תחבל במאמצי הדיאטה שלכם. היזהרו מהרטבים!

4 – תאכלי תפוז או אשכולית ביום כדאי להרחיק את הרעב

 

מחקרים מוחכים כאשר אני צורכים בפירות דלי קלוריות אשר עשירים בסיבים מססים (כמו תפוז ואשכולית) הם עוזרים לנו לחוש שביעים יותר ומשאירים את רמת הסוכר בגוף יציבה. וזה יכול להיות מתורגם בשליטה בתאבון.

 

5 – שתי סוייה!

 

צריכת סוייה/ מכניסה לגוף שלך ערכים תזונתיים מעולים.

 

6 – הצמדי לתפריט

 

קצת גיוון בארוחות שלנו זה טוב ואפילו לפעמיים בריא. אבל שזה לא יוציא אותכן מהמסלול שלכן, ארוחה אחת יכולה להוביל אותכן במדרון ולהרוס לכן כל מה שבניתן. אז תשימו לב מה שאתן אוכלת ואל תוותרו לעצמכן.

7 – הוסיפי שומן לארוחה שלך – אבל לא יותר מידי!

 

כאשר אנו צורכים שומן, הורמון הנקרא לפטין משתחרר מתאי השומן שלנו. זהו דבר טוב כאשר אנחנו מדברים על כמויות מתונות של שומן. מחקרים הראו כי חוסר לפטין (עקב דיאטה מאוד דל שומן) עלולה לעורר תיאבון רעבתני.

ברור, אנחנו רוצים לעשות את ההפך מזה. אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים לבחור עבור ארוחה עתירת שומן. מחקרים מצאו שכיחות גבוהה יותר של השמנת יתר בקרב אנשים שאוכלים תזונה עתירת שומן מאשר בקרב אלו האוכלים דיאטה דלת שומן.

 

8 – תהני מקצת סויה

 

פולי סויה מצאים חבלון עם שומן ופחמימות מכאן נובע שפולי סויה מספקים יותר ועוזרים יותר לשמור על תחושת שובע. מחקרים אחרונים הוכיחו שמרכיב מסוים בפולי סויה הוא מדכא תאבון איכותי!

 

9 – תאכלי אגוזים

 

אגוזים עוזרים לתחושת השובע בגלל שהם מכילים חלבון וסיבים תזונתיים .קומץ מאותם ויטמינים ומינרלים יחזיק אותך בין הארוחות. אבל לא להשתגע עם האגוזים הם מכילים שומן אפילו שזה שומן עשיר בחומצות שומן רב-בלתי-רוויות הנחשב לחיוני לבריאות.

 

10 – תאכלי לאט יותר

 

לאט לאט, אתן אוכלות מהר מדי. זה לוקח לפחות 20 דקות בשביל המוח שלך כדי לקבל
את המסר כי הבטן באופן רשמי "שבעה", וכי את צריכה להפסיק לאכול. 

 

 

 

11 – תשתי מים והרבה!

בדיאטות אחד הטיפים הנפוצים הוא: שתו מים, ואם אפשר, בכמויות.
יש לכך מס' סיבות:

 • פירוק השומנים. כדי לפרק שומן נדרשות מולקולות של מים. זאת סיבה מס' אחת לכל אלה מאיתנו שעושים דיאטה ורוצים לצמצם מאגרי שומן. לכן, כדאי להוריד בכמויות האוכל ולהעלות את כמויות המים במהלך הדיאטה.
 • יש הרבה חילוקי דיעות בקשר לזמן השתיה. לשתות או לא לשתות במהלך האוכל? לפני האוכל? אחרי האוכל?
 • הגישה הדיאטטית הרווחת היא לשתות מים בכל הזדמנות. לפני, במהלך, אחרי האוכל. המים מגבירים את תחושת השובע ו"סותמים" אותנו יותר מהר. גישה אחרת, קצת פחות פופולארית, מתריעה בפני שתיית מים עם אוכל ומרחיקה אותם כחצי של המתנה אחרי האוכל או לפניו.
 • הנטורופתים ואלו המאמינים בתזונה נכונה וטבעית, טוענים כי שתיית מים בסמוך לארוחה או במהלכה תדלל את מיצי הקיבה ותגרום לעיכול לא תקין של המזון. התוצאה: שארי מזון לא מעוכלים, גזים, נפיחות בבטן ועוד. הדבר נכון במיוחד לאנשים שחסרים להם גם ככה כמה אנזימי עיכול ו/או מערכת העיכול שלהם זקוקה לתמיכה.
 • לעיתים קרובות אנו מתבלבלים בין תחושת הצמא לתחושת הרעב. אז אנו פותחים עיניים ונחשפים לנישנושים מיותרים, עולים על המשקל ומתאכזבים. שתיית כוס מים בזמן תחושת רעב עוזרת למנוע זאת, ולעשות קצת סדר ,באי סדר.
 • המים מסייעים לחילוף חומרים תקין בגוף, לעיכול סדיר ולניקוי הגוף מרעלים ופסולת. עצירות היא לפעמים הצטברות רעלים, וחוסר פינוי של רעלים מהגוף לאורך זמן אינו בריא. מה שעוזר ליציאות טובות יותר ורכות יותר הם מים, וסיבים תזונתיים.
חריס סרידיס,
מאמן ומנחה סדנאות הרזייה
ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי, מייסד בריאותלי - עזר למעל 17,000 נשים להשיג את המטרת החיטוב והבריאות שלהן. כתב 3 ספרי רבי מכר - דיאטת החירום, הדיאטה האחרונה והתפריט המושלם. השיטה שלו שבזכותה הגיע לערוץ 10, Ynet, דה מרקר, ישראל היום ועוד מושתת על המדע הכי מתקדם ומותאמת לגוף האישה

הצהרת אחריות: המידע באתר זה אינו מיועד או משתמע כתחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. כל התוכן, כולל טקסט, גרפיקה, תמונות ומידע, הכלול באתר זה או באתרים הקשורים אליו, הוא למטרות מידע כללי בלבד. בריאותלי אינה אחראית על דיוק המידע הכלול באתר אינטרנט זה או באתרים קשורים, וכל אדם מצריך התייחסות שונה, המידע באתר עשוי להשתנות ללא הודעה מוקדמת. אם את מתכוונת ליישם את המידע באתר הזה, או בכל אתר אחר ויש לך מצב רפואי מסויים, את מוזמנת להתייעץ עם הרופא המטפל שלך.

 

141 תגובות

 1. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 2. Nice weblog here! Also your web site a lot up very fast!
  What web host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink in your host?

  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 3. You are a poor junior professor of computer science and are short of cash.. A computer magazine offers you a steady side job writing. one short article a month for three years. 36 months. The catch is the editor wants you to write about. the 12 different types of computer programing languages. And the 12 different types of computer tasks.. And the 12 different types of computer programmers.. . Before you get your first check the editor wants 3 lists of 12 types.. . So have a slice of wonder bread (builds strong bodies twelve ways) and. make a list of the 12 different types of computer programmers.. . Note: the other two lists are posted as similar, but separate questions..

 4. I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But want
  to remark on few general things, The website style is perfect, the articles
  is really excellent : D. Good job, cheers

 5. I just like the valuable info you provide for your articles.
  I will bookmark your weblog and check once more here frequently.
  I'm relatively sure I will be informed many new stuff proper here!

  Good luck for the following!

 6. My brother recommended I might like this website.

  He was entirely right. This post actually made my
  day. You cann't imagine simply how much time I had spent for
  this information! Thanks!

 7. It is the best time to make some plans for the future
  and it's time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest
  you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 8. I'm now not certain the place you're getting your
  information, but good topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more.
  Thank you for great info I was in search of this info for
  my mission.

 9. Hi there! This article couldn't be written any better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept preaching about this.
  I will send this post to him. Pretty sure he will have a very good read.

  Thank you for sharing!

 10. I feel this is among the so much important
  information for me. And i'm happy reading your article. However want to statement on few normal issues, The site taste is ideal, the articles is actually excellent :
  D. Just right process, cheers

 11. Hello! Quick question that's entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
  I'm trying to find a template or plugin that might be able
  to resolve this issue. If you have any suggestions, please
  share. Thank you!

 12. Pretty section of content. I just stumbled upon your web
  site and in accession capital to assert that I acquire
  actually enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing to your augment
  and even I achievement you access consistently quickly.

 13. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading
  it, you may be a great author. I will always bookmark your blog
  and definitely will come back down the road. I want to encourage you to continue your great writing,
  have a nice evening!

 14. Simply wish to say your article is as surprising. The clarity
  on your post is simply spectacular and i can think you're a professional on this subject.
  Well along with your permission allow me to
  take hold of your RSS feed to keep updated with coming near near post.
  Thank you one million and please carry on the enjoyable work.

 15. Simply desire to say your article is as
  surprising. The clearness in your post is just great and i could
  assume you're an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed
  to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the
  gratifying work.

 16. I do not know if it's just me or if perhaps everybody else encountering problems with
  your site. It appears as if some of the written text within your posts are running
  off the screen. Can somebody else please comment and let me know
  if this is happening to them as well? This may be a issue with my web browser
  because I've had this happen before. Appreciate it

 17. Have you ever considered about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable and all.
  However think of if you added some great pictures or video clips to
  give your posts more, "pop"! Your content is
  excellent but with images and video clips, this
  website could certainly be one of the greatest in its niche.
  Awesome blog!

 18. I have to thank you for the efforts you've put in writing this blog.

  I'm hoping to check out the same high-grade content from
  you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now
  😉

 19. Hello! I could have sworn I've been to this web site before
  but after looking at many of the posts I realized it's new to me.

  Regardless, I'm certainly pleased I came across it and I'll be bookmarking it and checking back regularly!

 20. Olá !! embora não seja relacionado ao texto, mas sim do site ,
  desejo registrar que seu visual é ótimo . Adorei navegar por ele .

  Tem muito site por aí que apesar de ter bom conteúdo é tão
  chato de navegar, que saímos fora . Parabéns

 21. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just cool and i
  could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me
  to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 22. What i don't understood is in reality how you are not actually a lot more neatly-preferred
  than you may be right now. You are so intelligent.
  You already know thus considerably with regards to this topic, made me for my part imagine it from numerous numerous angles.

  Its like men and women don't seem to be fascinated except it's one thing
  to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. At all times care
  for it up!

 23. Hello there, I found your website by way of Google whilst looking for a similar matter, your website
  got here up, it appears to be like great. I've bookmarked it
  in my google bookmarks.
  Hello there, just turned into alert to your weblog via Google, and
  located that it is truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I'll be grateful if you continue this in future.
  Numerous other folks will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 24. Hey there, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog site in Ie,
  it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 25. Hello would you mind sharing which blog platform you're using?

  I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and
  I'm looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 26. Greetings from Colorado! I'm bored at work so I decided to browse your website on my iphone
  during lunch break. I really like the information you provide here and can't wait to take a look when I get home.
  I'm surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

 27. You actually make it seem so easy together with your presentation however I to
  find this matter to be actually one thing which I believe
  I'd by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely broad for me.
  I am taking a look ahead for your next publish, I'll attempt to get the hang of it!

 28. Right here is the perfect web site for anybody who wants to understand this
  topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a subject which has been written about
  for decades. Excellent stuff, just great!

 29. It's perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I've read this put up and if I may just I wish to recommend you few interesting issues or tips.
  Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.

  I desire to read more issues about it!

 30. I believe what you posted made a bunch of sense.
  But, think on this, suppose you were to create a awesome title?

  I ain't saying your content is not solid, however suppose you added a title that grabbed a person's attention? I mean אני רעב בדיאטה:
  זאת הדרך הקלה להתמודד עם הרעב לתמיד is a little vanilla.
  You ought to glance at Yahoo's home page and see how they create post titles to get viewers interested.
  You might add a related video or a related pic or two to
  grab readers excited about what you've written. In my opinion, it
  could make your website a little livelier.

 31. First off I want to say great blog! I had a quick
  question which I'd like to ask if you don't mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior
  to writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting
  my thoughts out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  usually lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or hints? Thank you!

 32. Hello just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the images aren't loading properly.

  I'm not sure why but I think its a linking issue.
  I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 33. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but
  after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr…
  well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 34. Hiya! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog
  article or vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit
  from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by
  the way!

 35. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 36. Hi, i think that i saw you visited my blog so i got here to go back the choose?.I'm
  attempting to in finding things to improve my web site!I guess its adequate to
  make use of some of your ideas!!

 37. I am really loving the theme/design of your blog.

  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A few of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this problem?

 38. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am encountering problems
  with your RSS. I don't know why I cannot subscribe to
  it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anyone who knows
  the answer will you kindly respond? Thanks!!

 39. I'm really impressed together with your writing talents and also with the
  format to your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it your self?
  Anyway stay up the nice high quality writing,
  it is rare to look a nice weblog like this one nowadays..

 40. Wow, superb weblog structure! How long have you been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The full glance of your
  site is wonderful, as neatly as the content!

 41. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have truly enjoyed browsing
  your weblog posts. In any case I'll be subscribing in your feed and I am hoping you write
  again soon!

 42. Very nice post. I juyst stumbled upon your blog and wwnted to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rrss feed and I hope you
  write again very soon!

 43. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more
  about this subject, it might not be a taboo matter but typically people
  do not discuss such topics. To the next!
  All the best!!

 44. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for
  my comment form? I'm using the same blog platform
  as yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!

 45. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it's driving me crazy so any help is very much
  appreciated.

 46. scoliosis
  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of exclusive content I've either written myself or outsourced but it looks
  like a lot of it is popping it up all over
  the web without my agreement. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I'd genuinely appreciate it.
  scoliosis

 47. scoliosis
  I loved as much as you'll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably
  come more formerly again since exactly the same nearly very
  often inside case you shield this hike. scoliosis

 48. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
  and now each time a comment is added I get three e-mails with the same
  comment. Is there any way you can remove me from
  that service? Thank you!

 49. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
  very good results. If you know of any please share. Kudos!

 50. Good day I am so thrilled I found your weblog, I really found you by accident, while I
  was searching on Google for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say thank you for a remarkable post and
  a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment
  but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the superb jo.

 51. I blog often and I really thank you for your information.
  This article has truly peaked my interest. I'm going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.

 52. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did you hire
  someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to construct
  my own blog and would like to find out where u got this from.
  kudos asmr 0mniartist

 53. Heya i am for the primary time here. I found this board and I in finding It really helpful & it helped me out much.
  I'm hoping to provide something again and help others such as you
  helped me. asmr 0mniartist

 54. I'm really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?

  A couple of my blog readers have complained about
  my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any tips to help fix this problem?
  asmr 0mniartist

 55. I think this is among the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website
  style is ideal, the articles is really nice : D. Good
  job, cheers

 56. Hey would you mind stating which blog platform you're working with?
  I'm going to start my own blog soon but I'm having a tough time
  selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something
  unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 57. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!
  ps4 games allenferguson ps4 games

 58. Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how
  can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered bright
  clear concept

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

ג'ניה רומסקי

אודות - ג'ניה רומסקי

המטרה של ג'ניה רומסקי היא אחת: לגרום ל-100,000 אלופות להתחטב ולאהוב את מה שהן רואות במראה – וכל זה בזמן שאת יודעת איך להסביר את התוצאות שהגעת אליהן, לסביבה הקרובה שלך – בשביל להפוך את המדינה לבריאה יותר.

מעל ל- 17,000 לקוחות מרוצות

Facebook
ג'ניה רומסקי

אודות - ג'ניה רומסקי

המטרה של ג'ניה רומסקי היא אחת: לגרום ל-100,000 אלופות להתחטב ולאהוב את מה שהן רואות במראה – וכל זה בזמן שאת יודעת איך להסביר את התוצאות שהגעת אליהן, לסביבה הקרובה שלך – בשביל להפוך את המדינה לבריאה יותר.

המוצרים המומלצים

חדש! קקאו 10x

דף המוצרים הפופולארים

בריאותלי בי באלאלנס

הפרוביוטיקה של בריאותלי - ''פרוטקטור'' חזר למלאי!

קולגן ונוס של בריאותלי

חיטובית - חלבון פרימיום

הדיאטה האחרונה (תוכנית הדגל)

מאמרים פופולארים

Facebook

הצהרת אחריות: כל המידע שנכתב בדף זה מיועד לאנשים בריאים. המידע באתר זה אינו מיועד או משתמע כתחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי.


כל התוכן, כולל טקסט, גרפיקה, תמונות ומידע, הכלול באתר זה או באתרים הקשורים אליו, הוא למטרות מידע כללי בלבד. בריאותלי אינה אחראית על דיוק המידע הכלול באתר אינטרנט זה או באתרים קשורים, וכל אדם מצריך התייחסות שונה, המידע באתר עשוי להשתנות ללא הודעה מוקדמת. אם את מתכוונת ליישם את המידע באתר הזה, או בכל אתר אחר ויש לך מצב רפואי מסויים, את מוזמנת להתייעץ עם הרופא המטפל שלך.

 

דילוג לתוכן