_______

 

5 דרכים להפוך את התקיעות במשקל שלך לדיאטה מהירה כבר בשבוע הראשון (יותר משל כל החברות שלך)

אני יודע כמה זה יכול להטריף את המוח. להטריף!

את מסתכלת לשני הצדדים… ומצד אחד נמצאת דנית, והיא?

היא בחודש האחרון הורידה כבר 6 ק"ג.

מצד שמאל? דנה.

דנה?

העיפה כבר 8 ק"ג, החצופה!

ואת? את רק עם חצי קילוגרם מסכן… למרות ששמרת בטירוף.

מאוד מהר התוצאות האלה יכולות למשוך

אותך חזרה למערבולת הדיאטות…

להפסיק.

להתחיל.

להפסיק.

להתחיל.

… אבל אם נסתכל על זה מהבחינה המקצועית? יש לזה הסבר מאוד ברור,

בנוסף להסבר… יש גם פיתרון הרבה יותר פשוט ממה שנדמה לך.

הפתרון כולל -צ'קליסט של 5 סיבות שהחברות שלך יורדות יותר מהר ממך במשקל (ואיך לתקן את זה)

דרך מס' 1: תכירי את החתן החדש שלך – השפל הקלורי.

את חייבת להבין, לא משנה איזו טכניקת חיטוב אני אלמד אותך… לא משנה איזו אסטרטגיה חדשה תלמדי – כל עוד את לא תכניסי לך את הבסיס של הבסיס של עולם החיטוב? את תמשיכי לדשדש במקרה הטוב.

מהו הבסיס הזה?

לאכול פחות קלוריות ממה שהגוף מוציא. זאת אומרת להיות בשפל קלורי. איך את מחשבת את זה? תכנסי למחשבון קלוריות פשוט, כמו זה למשל

תזיני שם בדיוק את הקלוריות שאת מכניסה לגוף שלך, ב2-3 הימים האחרונים, ואז תהיי הרבה יותר חכמה.

"אבל ג'ניה, אני אוכלת ממש מעט… איך יכול להיות שאני לא מרזה?"

אחד המחקרים הכי מרתקים שנעשו בעולם החיטוב לקח 2 קבוצות והכניס אותן לבית אחד. לשתי הקבוצות נתנו תפריטי תזונה, ההבדל היה במעקב אחריהן. קבוצה מס' 1? פשוט לקחה את האוכל שלה, לבד.

קבוצה מס' 2.. קיבלה את הארוחות שלהן. שתי הקבוצות היו צריכות לדווח בסוף יום על כמות הקלוריות שאכלו. הקטע המרתק הוא? שהקבוצה עם הבקרה עליה? ירדה יותר במשקל (3.7 ק"ג יותר) מהקבוצה שהייתה חסרת הבקרה.

אחת המסקנות המעניינות של המחקר? שאנשים נוטים לטעות בדיווחים שלהם, גם כלפי עצמם, זה לא שאנחנו משקרים… אלא פשוט יש סטייה של מאות, ולפעמים אלפי קלוריות מהמצב האמיתי – למה שנראה לנו…

אז תכתבי לך במשך 2-3 ימים מה את אוכלת ותראי במדוייק מה קורה בגוף שלך.

דרך מס' 2 – פסיכולוגיית ההרזייה שעורפת לתהליך שלך את הראש (חייבת להכיר אותה).

רוצה לשמוע משהו? בתהליכי ליווי שלנו יש מעל ל-10 תזונאים ותזונאיות קליניות… כאלה שמאות אנשים באים אליהם להתייעצות, יודעת למה? כי לפעמים לא מספיק לדעת מה צריך לעשות. לפעמים, צריך גם לדעת איך לעשות את זה.

לדוגמא: כל אלכוהליסט יודע שהשתייה מרסקת לו את החיים, והוא עדיין ממשיך. כל מעשן, יודע שזה הורס לו את הבריאות, הם יודעים שהם צריכים להפסיק עם זה, וצריכים להתחיל לאכול בריא, ולעשות ספורט, ועדיין… עצם הידיעה שלהם לא עוזרת. למה? כי יש הבדל בין מה שאנחנו יודעים לבין איך אנחנו חושבים.

תחשבי על זה לרגע… לאישתי המדהימה יש בית קפה נחמד, אפילו די מצליח… אבל, אם עכשיו יביאו את ג'ף בזוס, המייסד של אמזון, האדם העשיר בעולם, ואיש העסקים הכי טוב …

ויכניסו אותו לגוף של אישתי (שיט, זה לא נשמע טוב, אבל הבנת)? הוא יידע להרים את העסק לרמות אחרות לגמרי. למה?

כי הוא חושב אחרת לגמרי – בואי ננסה למדל את שיטות החשיבה שלו?

אז איך אנחנו בעצם מייצרים רמת חשיבה אחרת לגמרי, שתתן לנו תוצאות חדשות בתהליך הדיאטה שלך, ותעזור לזרז את הדיאטה שלך, ולהפוך אותה לדיאטה מהירה, יותר? קל, הבאתי לך את דרך החשיבה של דוקטור BJ FOGG שמסביר את מודל ההתנהגות:

מודל ההתנהגות של BJ FOGG - מושלם לדיאטה מהירה

אל תבהלי – זה הרבה יותר פשוט ממה שנדמה לך. בעיקרון הטבלה הזאת נותנת לך מודל התנהגות סופר יעיל. והיא מתחלקת ל-3.

בשביל שתצליחי ליישם את ההתנהגות החדשה שאת רוצה )אימונים, שמירה על התזונה וכו‘(, את חייבת להכיר את הנוסחה שלה:

י.מ.ט = התנהגות

י' – יכולת. ככל שהפעולה שאת רוצה ליישם, תהיה לך קלה יותר, ככה יהיה לך הרבה יותר קל להתמיד עם ההתנהגות החדשה שלך. לדוגמא: אם רק עכשיו התחלת לההתאמן, ואת עושה אימון אישי קשה בטירוף… המוח שלך יעשה הכל בשביל להרחיק אותך מהפעילות הזאת בפעם הבאה.

מצד שני, אם האימון יהיה יחסית קל, אז הסיכוי שאת תחזרי על אותה הפעולה, גדל.

איך את מיישמת את זה? תשאלי את עצמך כמה הפעולה שאת עושה קשה לך ותתני לה ציון מ-1 (קל בטירוף) עד 10 (קשה ברמה בלתי נסבלת).

אזהרה: במידה וזה קשה לך ברמה בלתי נסבלת, תעשי הכל בשביל להוריד את רמת הקושי בצורה משמעותית. לדוגמא ואת מחפשת להתחיל אימוני אירובי…

והאימון הראשון שלך כלל 45 דק‘ ריצה, והיה לך קשה בטירוף?

תשאלי את עצמך מה את צריכה לעשות בשביל להוריד את זה לרמה קלה יותר, בצורה משמעותית )זה לא חייב להיות הכי קל שיש, אבל זה צריך להיות בטווח קושי 1-5, לפחות ב2-4 שבועות הראשונים, אחרי זה ניתן לעלות את רמת הקושי, בהדרגה(. איך את יכולה להקל על עצמך? הנה כמה רעיונות:

להוריד את זמן האימון מ- 45 דק‘ ל-20 דק‘. להוריד את עצימות האימון מריצה בינונית – מהירה, לריצה קלה – בינונית. להוסיף חברה לאימון. לארגן את הבגדים מראש, בשביל שלא תצטרכי להתכונן יותר מדי זמן. וכו‘.

כלי מדהים, תשתמשי בו. נקסט.

מ‘ – מוטיבציה

אם המוטיבציה שלך תהיה נמוכה, ברור לך שלא תצליחי להתמיד ליותר מכמה ימים, נכון? את עושה את אותו התהליך, תשאלי את עצמך, מ-1 )אפס מוטיבציה( עד 10 )יש לך חשמל של מוטיבציה בגוף(, כמה מוטיבציה יש לך לבצע את אותה הפעולה.

במידה וזה מתחת ל-5, תשאלי את עצמך איך את מעלה רמות המוטביציה. נחזור לדוגמא הקודמת שלנו, אם את רוצה להתחיל אימונים?

והמוטיבציה שלך לצאת לאימון ריצה של 45 דק‘ נמצאת בגרף שלנו על 2-3… תשאלי את עצמך מה את צריכה לעשות בשביל לעלות אותה ל5-6 (ואז ל 7-8 וכו‘).

אז את יכולה לדאוג לארגן לך מוזיקה שאת ממש אוהבת לאימון. את יכולה למצוא חברה שתעביר לך את הזמן. את יכולה להחליף את המקום שבו את עושה את האימון (לעשות הליכה בים, למשל) את יכולה ללמוד משהו בזמן ההליכה )קורס שמעניין אותך)

תהיי יצירתית, זה פשוט יישדרג את רמות המוטיבציה שלך! והחלק השלישי בנוסחת הפסיכולוגיה הזאת הוא…

ט‘ – טריגר.

עכשיו, זה הדבק שמחבר בין הכל. לכל התנהגות שאת עושה, יש טריגר, סימן מסויים שמפעיל את ההתנהגות הספיציפית.

לדוגמא: אם יש צלצול מהטלפון, זה הטריגר שמפעיל אצלך את הרצון לענות/לבדוק מי זה. אם יש ריח של בורקס כשעדיין לא אכלת כלום, זה הטריגר שמפעיל את הרצון לזלול.

הטריגר יכול להיות שונה, זו יכולה להיות שעה ספיציפית שהתרגלת לאכול. זו יכולה להיות פעולה מסויימת שמפעילה את הרצון לאכול )למשל לשבת מול הטלוויזיה, המון פעמים זה טריגר שמפעיל אצל אנשים את הרצון לנשנש(, ולפעמים זו יכולה להיות קבוצת אנשים ספיציפית שמפעילה טריגר כזה או אחר.

עכשיו, את הטריגר לרוב קשה מאוד לנטרל. מה כן אפשר לנטרל זה את הפעולה שמגיעה אחרי הטריגר. אז אם הישיבה על הספה עם בעלך, בסוף הערב, זה טריגר שמפעיל אצלך את הרצון ללכת לארון הממתקים ולקחת כל מה שיש שם?

תתחילי לשנות את הפעולה שהטריגר מפעיל – במשך כמה ימים במקום ללכת לארון הממתקים? לכי ותחתכי לך תפוח. את פשוט תתפלאי לראות כמה מהר את שוכחת את ההרגל הישן שלך )לרוץ לארון הממתקים(, וההרגל החדש נכנס במקום.

בשלב הראשון, המטרה שלך היא להיות מודעת לטריגרים. אחרי זה? אל תחפשי לנטרל אותם, פשוט חפשי להחליף את הפעולה שהטריגר מפעיל, לפעולה שמקדמת אותך יותר. אני כבר אומר, זה לא יהיה קל, אבל את תופתעי לראות כמה זה פחות קשה ממה שאת חושבת. נסי אותי.

היה חשוב לי להרחיב כאן, כי זה כל כך קריטי.

דרך מס' 3 – תדאגי לשרוף יותר קלוריות (גם בשינה) ע"י זה שתכניסי את האב מזון הזה

את חייבת להבין כמה דברים חשובים בנוגע לחלבון:

א' – את לא במאת צריכה את החלבון, את כן חייבת את החומצות אמינו שהחלבון מכיל.

ב'. חלבון מגביר את תחושת השובע יותר משומן ופחמימה

ג'. הגוף שלך אוהב חלבון, כל תהליכי החיטוב מגיבים טוב יותר לחלבון. הגוף. שלך יישרוף יותר קלוריות אם תאכלי חלבון, מאשר אם תאכלי פחמימה או שומן. לדוגמא אם תאכלי 100 קלוריות מחלבון, את תשרפי יותר קלוריות מאשר אם תאכלי 100 קלוריות מפחמימה או משומן.

ד'. הגוף שלך הוא מעבדה ל"מחזור החלבון". לצרוך מספיק חלבון זה סופר קריטי לתקופות צום, כמו שינה למשל.

ה'. ובואי לא נשכח את הדבר הכי חשוב… חלבון? זה האב מזון היחידי שהוא קריטי לקיום הגוף שלנו. עכשיו, זה ממש לא אומר שאת צריכה (חלילה) להתנזר משאר המזונות… למעשה, זו טעות חמורה.

חשוב לי מאוד שתכניסי כמויות חלבון מספקות.

את צריכה להכניס בין 1.3 – 1.8 גרם חלבון פר קילוגרם משקל גוף ביום (אם את מתאמנת, זה צריך להיות יותר לכיוון 1.8)

דרך מס' 4 – קלוריות מהגיהנום יהרסו כל דיאטה שתנסי אי פעם… מצד שני… קלוריות מגן עדן? יהפכו את הדיאטה שלך למהירה יותר משל כל החברות שלך

”ג‘ניה, אבל מה אם אני נמצאת בשפל קלורי, אבל רוב הקלוריות שלי מגיעות משוקולד, אני עדיין ארזה? כמובן, בהנחה ואני נמצאת בשפל קלורי.“

וזה מחזיר אותי לפרוייקט שניסיתי על עצמי… הגוף שלי הוא סוג של תרומה לקהילה הדיאטות. אני אוהב לעלות במשקל ואז לרדת בדרכים שונות, ובאחת הפעמים הירידה במשקל הכילה:

תפריט עם שפל קלורי של 500 קלוריות (ללא אירובי) – 65% מהתפריט היומי, היו מאכלים לא בריאים (שוקולד, פיצות, גלידות וכו'). שאר התפריט הכייל חלבון, שומן, פחמימות איכותיות.

המיני ניסוי הזה נמשך 30 ימים וסיפק תוצאה מאוד מפתיע, לפחות לרוב האנשים… התחלתי את התהליך כששקלתי 86 ק“ג ואחרי 30 יום סיימתי את התהליך כשאני שוקל 81.5 ק“ג )!( די מדהים, אה? אפילו בגדר החלום…נכון?

אז אומנם ירדתי במשקל, אבל זה היה אחד התהליכים הכי קשים שעברתי. ונשאלת השאלה, למה זה היה כל כך קשה? הרי הייתי בשפל קלורי יחסית מתון )גירעון של 500 קלוריות, לא אמור לייצר רעב מורגש(, והכנסתי מאכלים שהם סוג של גן עדן… אז איך בכל זאת זה היה יותר קשה כמעט מכל תהליך אחר שעברתי? מנחשת את התשובה?

אם התשובה שלך הייתה ’דחיסות קלוריות‘ אז את צודקת לחלוטין.

השפל הקלורי ייקבע האם תרדי במשקל וכמה, איכות המזון ,הוויטמינים והמינרלים, ודחיסות הקלוריות ? ייקבעו עד כמה קשה יהיה לך.

הייתי רעב כל הזמן, הייתי עייף, הייתי עצבני… רק בגלל שהגוף שלי לא קיבל את הערכים התזונתיים שהוא חייב.

וזה העיקרון השני – איכות המזונות ייקבעו כמה קל יהיה לך בתהליך עצמו. אם לצורך הדוגמא ואת מרגישה רעבה כל הזמן, סיכוי גבוה שאם תורידי את דחיסות הקלוריות בחלק מהמזונות שלך? את תרגישי תחושת שובע מיידית.

צפיפות קלוריות היא בעצם מדד לכמות הקלוריות במזון ביחס למשקל שלו או לנפל. זה אם נבחר מזונות עם צפיפות קלורית נמוכה, זה יעזור לתחושת השובע, מה שיעזור לתהליך הירידה במשקל. הנה תמונה שתעזור לך להבין את זה יותר:

צפיפות קלורית - למה זה קריטי לדיאטה המהירה שלך?
צפיפות קלורית – למה זה קריטי לדיאטה המהירה שלך?

איפה לדעתך תהיי שבעה יותר?

ברוב המוחלט של המקרים, את תהיי שבעה יותר מהאופציה הראשונה. עכשיו, האם זה אומר שאת צריכה לאכול כל היום סלט ופירות, ממש לא, אבל ממש לא. מה שזה כן אומר, שעכשיו את מכירה את העיקרון השני החשוב שהופך כל תפריט בינוני … לתפריט המושלם.

מזונות בעלי דחיסות קלורית נמוכה שמומלץ לבסס את התזונה עליהם:

ירקות: אם אין לך מספיק ירקות בתזונה שלך, זה פשע – וזו אחת הסיבות העיקריות שאת לא מצליחה להתחטב. רוב הירקות מכילים 90% נוזלים, סיבים תזונתיים, ויטמינים וכמות קטנה של פחמימות, זה הופך את המזון למזון המושלם לתהליך החיטוב.

ביצים: גם בביצה יש דחיסות קלוריות יחסית נמוכה, במידה ואת אוכלת ביצים, מומלץ להוסיף לתזונה שלך.

נוזלים: יש מצב שהייתי צריך לשים את זה בראש הרשימה, אבל נוזלים הם בעלי דחיסות קלורית אפסית עד לא קיימת וסופר יעילים באופן כללי, אבל עוד יותר בתפריט שמיועד לחטב אותך. זה כולל משקאות דיאט(לא מומלץ לחיות עליהם), אבל אין בעיה לצרוך אותם לתקופת זמן קצרה של הדיאטה(, וכמובן מים, תה וקפה.

דגים (ומעט בשר): אני אישית לא אוכל דגים ובשר מטעמים אידיאולוגיים, אבל במידה ואת כן אוכלת, אז הבשר הרזה והדגים בעלי דחיסות קלורית נמוכה.

פחמימות איכותיות כמו: קטניות, אדממה, ירקות שורש, תפוחי אדמה, בטטות וכו‘, כל אלה יהיו בעלי דחיסות קלוריות נמוכה – בינונית ומומלץ להוסיף אותן לתפריט.

מזונות בעלי דחיסות קלורית גבוהה שמומלץ לא לבסס את התזונה עליהם:

שימי לב שאני לא אומר להתרחק מהמזונות הללו, אני כן אומר לא לבסס את התפריט המושלם שלך עליהם, כי הם פשוט ייגרמו לך לתחושת עייפות ורעב תמידי – מה שייגרום לך לאכול יותר קלוריות, להיות בעודף קלורי ובסופו של דבר – כמובן לעלות במשקל.

ג‘אנק פוד: הגיוני, אבל בכל זאת… ג‘חנון, מלאווח, עוגות, מאפים עוגיות, בורקסים וכו‘ כל אלה הם בעלי דחיסות קלוריות מאוד גבוהה.

מזון מהיר: פלאפל, חומוס בפיתה מקדונלדס וכו‘ שמנים )ובשר שמן(: שמן זית, זיתים, שמן קוקוס, חמאה, בשר שמן, אגוזים, שקדים זרעים למיניהם וכו‘.

אומנם הם יכולים להיות סופר בריאים וחייבים להיות חלק מהתזונה היומית שלך, אבל הם בעלי דחיסות קלוריות מאוד גבוהה, אז אסור לך להתרחק מהם, אבל כן צריך להזהר מהם. גבינות שמנות: גבינה צהובה שמנה, גבינה לבנה שמנה, חלב וכו‘. שוב, יש להן המון יתרונות אבל חשוב לשים לב לא להגזים עם הכמויות.

דרך מס' 5 – זה התבלין הסודי שיעזור לך לזרז את הדיאטה שלך – אימוני כוח.

חכי עם הבהלה שלך. אני לא מתכוון שתתחילי לחיות במכון הכושר, לצעוק כשאת מרימה, להזיע מהעיניים, לאכול טונה במים אחרי כל אימון, ולא להיות מסוגלת לגרד בראש.

ממש לא.

למעשה, ההפך הוא הנכון, יש לנו מעל ל16,000 לקוחות היום, ואין לקוחה אחת שהוסיפה אימוני כוח והתבאסה מהתוצאות.

אני מסכים שאת חייבת לדעת איך לעשות את זה, אבל תקראי את המשפט הזה טוב טוב:

"אי אפשר להכשל עם אימוני כוח, פשוט אי אפשר!"

למה הם כל כך יעילים?

הם עזרים לך לשפר את היחס שריר – שומן שלך. הם מייצר יותר מסת שריר רזה, מה שייגרום לך להראות הרבה יותר חטובה. הם עוזרים לך לשרוף יותר קלוריות במהלך היום. הם מחזקים את הגוף שלך. הם מאפשרים לך להתמקד באזורים שהיית רוצה לשפר. הם מאפשרים לך לעצב את הישבן, הבטן, הידיים וכל אזור שתרצי.

שלא נדבר שהם עוזרים בבריאות הכללית, אבל לא על זה המאמר, נכון? אני רוצה לתת לך כאן כלים שיהפכו אותך להכי חטובה בעיר שלך. ואימוני כוח זה אחת הסיבות העיקריות שיעזרו לנו בזה.

אימוני הכוח שלך צריכים לכלול תרגילי בסיס כמו: סקוואט, מתח, שכיבות שמיכה, לחיצות ואפילו דדליפט – כל התרגילים האלה, גם אם הם בווריאציות שונות… יהפכו את המראה שלך.

הופה, אני בשוונג! הולך לקחת כוס מים,כי הסעיף הבא עומד להפתיע אותך.
.
.
.

חזרתי 🙂

דרך מס' 6 – אחרי שתתרחקי מאורח חיים בריא… את תביני שזה אחד העקרונות שעצר את הדיאטה המהירה שלך.

אני יודע, זה לא נשמע טוב… בכל זאת, כל השנים האלה שמעת מכל עבר "אורח חיים בריא". שמעת את זה בתוכנית הבוקר, ברדיו, ואפילו באיזה פודקאסט של גורו בריאות.

אז הנה הסוד: זה בולשיט אחד גדול.

כל אותם 'גורואים' שסוגדים למושג 'אורח חיים בריא' ושוללים את המושג 'דיאטה' (הרי היא זאת שאחראית לעוני, ילדים רעבים, גנבות ושחיתויות)… לא באמת מבינים איך הגוף שלנו עובד.

דיאטה, מבחינתי, זה סך הכל תהליך שכולל התאמה קלורית למטרה שלך, בחירת מזונות נכונים (דחיסות קלורית, וערכים תזונתיים), הבנה של פסיכולוגיית ההרזיה, והתאמה של כל זה, לחיים האישיים שלך.

פשוט נכון, זה בעצם כל מה שדיברנו עליו עד היום.

לא, דיאטה לא צריכה להיות מלווה בסבל, הרעבה עצמית והתנזרות משוקולד (נו באמת, איך אפשר לחיות ככה?!).

ומצד שני – אורח חיים בריא… ? זה בסך הכל מושג שאומר:

"אל תעשו דיאטה, תאכלו מאכלים בריאים, תתאמנו ותרדו במשקל"

על פניו… נשמע מדהים, נכון?

אז זהו – שממש לא. אבל ממש. ממש. ממש. לא!

זה שתאכלי כל היום אגוזים, שקדים, פירות, ירקות ועוד שלל 'מזונות על' – זה לא אומר שאת תרדי במשקל, יודעת למה? כי אם את לא בשפל קלורי, לא יעזור כמה אגוזים או שקדים תאכלי… את לא תרדי במשקל.

המסקנה? רוצה לשפר את הרכב הגוף שלך? תעשי דיאטה. תעשי אותה נכון. אבל תעשי דיאטה. בדיוק כמו שאמרתי בתוכנית אצל מיכל צפיר בערוץ 10:

אז כמו שהבנת, דיאטה נכונה היא דיאטה שאת יכולה להתמיד בה לכל החיים, את לא אמורה לעשות דיאטה לכל החיים, אבל הדיאטה שאת עושה כרגע? אמורה להיות כל כך נוחה לך… שבתיאוריה, את יכולה להמשיך לעשות אותה עד אין סוף

דרך מס' 7: להוסיף ערכים תזונתיים מחטבים

בואי נקרא לדרך הזאת… דרך בונוס. סבבה? כי את לגמרי יכולה לזרז את התהליך שלך, בתוך 20 שניות, ע"י להוסיף לתזונה שלך ערכים תזונתיים מחטבים. רוצה לדעת איך? רוב האנשים שוכחים להוסיף וויטמינים ומינרלים שאחראיים לאנרגיה, המטבוליזם, וההרגשה שלך במהלך היום.

רכיבים כמו: אבץ, יוד, סלניום, חלבון, סיבים תזונתיים לשובע ועוד… ואני יכול להבין למה זה קורה. כי זה פשוט לוקח אינסוף זמן! אינסוף! ללכת לסופר, לחפש מזונות שיש בהם את הערכים התזונתיים האלה, לדאוג שהם לא מכילים יותר מדי קלוריות, אחרי זה להגיע הביתה, להכניס אותם לתפריט, לבשל, לדאוג שייצא טעים… אהאה!

זה יכול להטריף, ואני יכול להבין את זה לגמרי. זו אחת הסיבות שהדיאטה המהירה שלך? לא תעבוד לעולם. אם קשה לך מדי לעשות אותה? זה פשוט לא יחזיק.

וזאת בדיוק הסיבה שיצרתי את בריאותלי… את מכניסה את 7 הערכים התזונתיים המחטבים לתפריט שלך בתוך 20 שניות, זה לא "עולה" לך יותר מ-10 קלוריות, ובסך הכל? יוצא לך הרבה יותר זול מאשר היית בונה לך ארוחה שמכילה את הערכים התזונתיים האלה.

בריאותלי

(תכניסי את כל הערכים התזונתיים שהגוף שלך צריך בשביל להתחטב בתוך 20 שניות)

לסיכום – יש לך כאן תוכנית פעולה מעולה שתעזור לך לצאת מהתקיעות של חוסר הירידה במשקל, תעזור לך להפוך את הדיאטה שלך, ליעילה יותר… ולדיאטה מהירה יותר, ולמרות השם הקצת סליזי…

היא באמת תעזור לך להתחטב מהר יותר מהחברות שלך, אבל עם דגש – על שמירת התוצאות, שזה די חשוב, נכון?

הרי כולנו שמענו על אנשים שזכו בלוטו… ו-94% מהם הפסידו את כל הכסף בשנתיים שלאחר מכן. את לא רוצה להיות במקום הזה. נכון?

נ.ב
לקח לי בערך 3 ימים לכתוב את המאמר הזה, אשמח ל-2 דברים ממך:

1. תעדדכני אותי איזה סעיף את מתכוונת ליישם
2. שתפי אותו בבקשה, בשביל שיעזור לכמה שיותר נשים.

אוהב מאוד,
ג'ניה רומסקי.

ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי, מייסד בריאותלי - עזר למעל 17,000 נשים להשיג את המטרת החיטוב והבריאות שלהן. כתב 3 ספרי רבי מכר - דיאטת החירום, הדיאטה האחרונה והתפריט המושלם. השיטה שלו שבזכותה הגיע לערוץ 10, Ynet, דה מרקר, ישראל היום ועוד מושתת על המדע הכי מתקדם ומותאמת לגוף האישה

הצהרת אחריות: המידע באתר זה אינו מיועד או משתמע כתחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי. כל התוכן, כולל טקסט, גרפיקה, תמונות ומידע, הכלול באתר זה או באתרים הקשורים אליו, הוא למטרות מידע כללי בלבד. בריאותלי אינה אחראית על דיוק המידע הכלול באתר אינטרנט זה או באתרים קשורים, וכל אדם מצריך התייחסות שונה, המידע באתר עשוי להשתנות ללא הודעה מוקדמת. אם את מתכוונת ליישם את המידע באתר הזה, או בכל אתר אחר ויש לך מצב רפואי מסויים, את מוזמנת להתייעץ עם הרופא המטפל שלך.

 

283 תגובות

 1. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks|

 2. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I've either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help protect against content from being ripped off? I'd certainly appreciate it.|

 3. I like the helpful info you provide in your articles. I'll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 4. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 5. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?|

 6. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 7. whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Keep up the great paintings! You realize, a lot of people are hunting round for this info, you could help them greatly.

 8. Admiring the dedication you put into your website and detailed information you offer. It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed information. Excellent read! I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.|

 9. You actually make it appear really easy together with your presentation but I find this topic to be actually one thing that I feel I might by no means understand. It seems too complex and very wide for me. I am taking a look ahead to your subsequent submit, I'll try to get the cling of it!|

 10. Hi! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through a few of the articles I realized it's new to me. Anyhow, I'm certainly delighted I stumbled upon it and I'll be bookmarking it and checking back often!|

 11. Definitely consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the easiest thing to remember of. I say to you, I definitely get annoyed while other folks consider worries that they plainly do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need side-effects , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thanks|

 12. I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that's both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i'm very happy that I found this in my hunt for something relating to this.|

 13. May I simply say what a relief to uncover a person that genuinely knows what they're discussing on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of the story. I can't believe you aren't more popular because you definitely have the gift.|

 14. I don't know whether it's just me or if perhaps everybody else encountering problems with your site. It appears as though some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my web browser because I've had this happen previously. Appreciate it|

 15. Does your blog have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like
  to shoot you an e-mail. I've got some recommendations
  for your blog you might be interested in hearing. Either way,
  great website and I look forward to seeing it develop over time.

 16. Howdy! This article could not be written much better! Reading through this article
  reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this.
  I am going to forward this information to him. Fairly certain he's going to have a good
  read. Thank you for sharing!

 17. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don't manage to get nearly anything done.|

 18. Just desire to say your article is as astonishing. The clearness
  in your post is just great and i can assume you're an expert
  on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to
  keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue
  the enjoyable work.

 19. of course like your website but you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth then again I'll certainly come back again.|

 20. You can certainly see your skills in the article you write. The world hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.|

 21. Thanks for another great post. The place else may just anyone get that kind of info in such an ideal method of writing? I've a presentation subsequent week, and I'm at the look for such information.|

 22. Magnificent items from you, man. I've be mindful your stuff prior to and you are simply too excellent. I actually like what you've obtained here, really like what you are stating and the best way during which you are saying it. You make it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I can't wait to read far more from you. That is actually a tremendous website.|

 23. Hello there! This article could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to him. Fairly certain he will have a great read. Thank you for sharing!|

 24. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.|

 25. Good day! Do you know if they make any plugins to help with
  Search Engine Optimization? I'm trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Kudos!

 26. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am having problems with your RSS. I don't know the reason why I can't subscribe to it. Is there anybody having similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!|

 27. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon.|

 28. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I'll be subscribing in your feed and I'm hoping you write once more
  very soon!

 29. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don't understand the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anybody else having identical RSS problems?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 30. Nice post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.|

 31. Hi, I do believe your web site could be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, excellent blog!|

 32. naturally like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth however I'll certainly come back again.|

 33. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time
  and actual effort to generate a superb article… but what can I say…
  I put things off a lot and don't seem to get anything done.

 34. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will come back later on. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice weekend!|

 35. Good day I am so excited I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.|

 36. Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.|

 37. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

 38. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips, this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Excellent blog!|

 39. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 40. I do agree with all the ideas you have offered on your post. They're really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for newbies. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.|

 41. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!|

 42. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 43. An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people don't speak about such subjects. To the next! Kind regards!!|

 44. Attractive component of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your feeds and even I achievement you get admission to constantly fast.|

 45. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 46. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 47. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice weekend!|

 48. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 49. What i do not understood is in fact how you are now not really much more well-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore considerably with regards to this subject, made me personally consider it from so many numerous angles. Its like women and men are not involved unless it's something to do with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. All the time care for it up!|

 50. obviously like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I will certainly come again again.|

 51. Hey I am so glad I found your blog, I really found you by accident, while I was searching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.|

 52. I'm impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that's equally educative and engaging, and let me tell you, you've hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. I'm very happy I stumbled across this in my hunt for something relating to this.|

 53. You really make it appear really easy along with your presentation but I find this topic to be actually something that I believe I might by no means understand. It seems too complex and very wide for me. I am looking forward for your next put up, I will try to get the hang of it!|

 54. You can certainly see your expertise within the work you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you
  who aren't afraid to mention how they believe.
  All the time follow your heart.

 55. It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this outstanding blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 56. Thanks for one's marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you're a great author. I will remember to bookmark your blog and may come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice afternoon!|

 57. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!|

 58. I believe that is one of the most significant info for
  me. And i'm satisfied reading your article. However want to commentary on few common things, The
  web site taste is ideal, the articles is really excellent : D.
  Just right process, cheers

 59. What i do not realize is actually how you are
  not actually much more neatly-liked than you may be now.

  You're so intelligent. You recognize thus considerably in the
  case of this matter, produced me personally believe it from numerous various
  angles. Its like men and women are not involved until it is one thing to accomplish with Woman gaga!

  Your individual stuffs outstanding. All the time care for it up!

 60. Hey there just wanted to give you a quick heads up and
  let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
  I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers
  and both show the same outcome.

 61. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of WordPress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 62. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I'm quite certain I'll learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 63. Thanks for every other informative web site.
  The place else could I get that type of info written in such a perfect method?
  I have a undertaking that I'm simply now running on, and I've been at
  the glance out for such info.

 64. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 65. Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.|

 66. It's a shame you don't have a donate button! I'd definitely donate to this excellent blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group. Chat soon!|

 67. It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 68. Thanks a bunch for sharing this with all people you really understand what you are speaking approximately! Bookmarked. Kindly also seek advice from my site =). We may have a hyperlink alternate agreement between us|

 69. I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to show that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much undoubtedly will make sure to do not omit this website and provides it a glance regularly.|

 70. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 71. Howdy! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established website like yours require a massive amount work? I am completely new to operating a blog but I do write in my journal on a daily basis. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and views online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 72. I do accept as true with all of the concepts you have offered on your post. They're very convincing and will certainly work. Still, the posts are too brief for starters. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thank you for the post.|

 73. Thanks for one's marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice afternoon!|

 74. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to see a great blog like this one these days.|

 75. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one? Thanks a lot!|

 76. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I'm going to revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.|

 77. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I'm quite sure I'll learn many new stuff right here! Best of luck for the next!|

 78. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it's driving me insane so any support is very much appreciated.|

 79. Good day! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back often!|

 80. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks!|

 81. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!|

 82. I've been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.|

 83. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!|

 84. I just like the helpful info you supply on your articles. I'll bookmark your weblog and take a look at once more right here regularly. I'm quite sure I'll learn lots of new stuff proper here! Best of luck for the following!|

 85. Its like you read my thoughts! You seem to understand a lot about this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you simply can do with some percent to force the message home a bit, but other than that, that is magnificent blog. A fantastic read. I will certainly be back.|

 86. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I've learn this post and if I could I want to counsel you few interesting things or tips. Perhaps you can write subsequent articles referring to this article. I desire to learn more issues approximately it!|

 87. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 88. I'm really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?|

 89. My partner and I absolutely love your blog and find most of your post's to be what precisely I'm looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here. Again, awesome website!|

 90. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 91. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I've read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!|

 92. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?|

 93. An outstanding share! I've just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your blog.|

 94. Hey there! I could have sworn I've been to this website before but after reading through some of the post I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!|

 95. Nice post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain information for a very long time. Thank you and good luck.|

 96. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 97. Definitely consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to bear in mind of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as other people consider issues that they plainly don't recognize about. You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing without having side-effects , other folks can take a signal. Will probably be again to get more. Thanks|

 98. May I simply just say what a relief to uncover someone that actually understands what they're talking about on the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to read this and understand this side of the story. I can't believe you are not more popular given that you most certainly possess the gift.|

 99. I'm very pleased to discover this page. I wanted to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved to fav to look at new things on your web site.|

 100. obviously like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will certainly come again again.|

 101. I'm really impressed with your writing talents as smartly as with the structure in your blog. Is that this a paid topic or did you modify it your self? Either way stay up the excellent quality writing, it is uncommon to see a nice weblog like this one these days..|

 102. I believe what you posted was very reasonable. But, consider this, what if you typed a catchier post title? I ain't saying your content isn't solid., but suppose you added a post title that grabbed people's attention? I mean BLOG_TITLE is a little vanilla. You might glance at Yahoo's home page and note how they write article headlines to get people to click. You might try adding a video or a pic or two to get people excited about everything've written. In my opinion, it might bring your posts a little livelier.|

 103. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS. I don't understand the reason why I can't join it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!|

 104. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back down the road. I want to encourage continue your great job, have a nice day!|

 105. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 106. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 107. Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr… well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!|

 108. Wow, superb weblog structure! How lengthy
  have you been running a blog for? you make blogging glance
  easy. The overall glance of your website is excellent, as neatly as
  the content!

 109. Hi there! I could have sworn I've visited this site before but after browsing through a few of the posts I realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I stumbled upon it and I'll be book-marking it and checking back frequently!|

 110. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very helpful information specifically the ultimate part 🙂 I care for such info much.
  I used to be seeking this certain info for a very long time.

  Thank you and good luck.

 111. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come more
  formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 112. Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 113. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so
  I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
  Do you have any suggestions for novice blog writers? I'd genuinely appreciate it.

 114. Greetings! Quick question that's totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my apple iphone.
  I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 115. I seriously love your website.. Excellent colors & theme.
  Did you develop this site yourself? Please reply back as I'm
  wanting to create my own blog and would like to know where
  you got this from or exactly what the theme is named.
  Kudos!

 116. I've been surfing online greater than three hours lately, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful price sufficient for me. In my view, if
  all webmasters and bloggers made good content material
  as you did, the internet might be much more helpful than ever before.

 117. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share
  some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

 118. I like the helpful info you provide on your articles.

  I will bookmark your weblog and test again right here regularly.
  I'm slightly sure I'll be informed many new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 119. Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 120. I feel this is among the so much vital info for me. And i'm satisfied studying your article.
  However want to observation on some basic issues, The site taste
  is wonderful, the articles is actually excellent
  : D. Excellent task, cheers

 121. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my
  comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having
  problems finding one? Thanks a lot!

 122. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.
  However think of if you added some great graphics or videos to give your
  posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and clips,
  this site could definitely be one of the best in its niche.
  Awesome blog!

 123. I know this if ooff topicc but I'm looking into starting my own weblog and
  was wondering what all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I'm not very web smart so I'm not 100% sure.
  Any sugyestions or advice would be greatly appreciated.

  Many thanks

 124. Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
  You have some really great articles and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.

  Thank you!

 125. I do consider all the ideas you have presented for your post.
  They are really convincing and will certainly work.

  Nonetheless, the posts are too brief for beginners.
  May you please prolong them a little from next time?
  Thanks for the post.

 126. It is the best time to make some plans for the long run and
  it is time to be happy. I've learn this put up and if I could I desire to counsel you some
  attention-grabbing things or advice. Perhaps you can write subsequent
  articles relating to this article. I want to read
  even more issues about it!

 127. I would like to thank you for the efforts you've put
  in writing this website. I'm hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 128. When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time
  a comment is added I get four emails with the same comment.

  Perhaps there is a way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 129. What you wrote was actually very reasonable. However, what about this?

  suppose you typed a catchier post title? I ain't suggesting your
  content is not good, however suppose you added a post title that makes people
  desire more? I mean 5 דרכים להפוך את
  התקיעות במשקל שלך לדיאטה מהירה כבר בשבוע הראשון
  (יותר משל כל החברות שלך) – Briutly – בריאותלי is
  kinda plain. You could look at Yahoo's front page and
  note how they create post headlines to grab viewers to click.
  You might add a video or a related pic or two to grab
  people excited about what you've got to say.
  Just my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

 130. I do not know if it's just me or if everybody else encountering problems with your website.
  It appears as if some of the written text in your posts are running off
  the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my browser because I've
  had this happen before. Appreciate it

 131. Normally I do not learn post on blogs, but I wish to say that this
  write-up very forced me to try and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thanks, quite nice article.

 132. Thanks a lot for sharing this with all folks you really realize what you are talking about!
  Bookmarked. Kindly also visit my website =). We may have a hyperlink trade agreement
  between us

 133. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I want to read more things about it!

 134. Please let me know if you're looking for a article writer
  for your site. You have some really great posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love
  to write some material for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please blast me an email if interested.

  Thank you!

 135. Wonderful work! This is the kind of info that are meant to be shared
  around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this
  publish higher! Come on over and seek advice from my web site .
  Thanks =)

 136. hi!,I love your writing so much! proportion we keep in touch extra approximately
  your article on AOL? I require a specialist on this area
  to unravel my problem. Maybe that's you! Looking ahead to see you.

 137. Excellent blog you have here but I was wondering if you
  knew of any user discussion forums that cover the same
  topics discussed in this article? I'd really like to
  be a part of group where I can get comments from other knowledgeable individuals that share
  the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Thank you! asmr 0mniartist

 138. I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious what all is
  required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I'm not very web savvy so I'm not 100% certain. Any tips
  or advice would be greatly appreciated. Thanks 0mniartist
  asmr

 139. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider
  worries that they just don't know about. You managed to hit the nail upon the top and
  defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks 0mniartist asmr

 140. כל ההמלצות לעיל מובנות ובהחלט מובילות לירידה במשקל, ואאמץ בעיקר את.. דיאטה נכונה שאוכל לעשות תמיד.כזו שלא מתישה ומיגעת
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

ג'ניה רומסקי

אודות - ג'ניה רומסקי

המטרה של ג'ניה רומסקי היא אחת: לגרום ל-100,000 אלופות להתחטב ולאהוב את מה שהן רואות במראה – וכל זה בזמן שאת יודעת איך להסביר את התוצאות שהגעת אליהן, לסביבה הקרובה שלך – בשביל להפוך את המדינה לבריאה יותר.

מעל ל- 17,000 לקוחות מרוצות

Facebook
ג'ניה רומסקי

אודות - ג'ניה רומסקי

המטרה של ג'ניה רומסקי היא אחת: לגרום ל-100,000 אלופות להתחטב ולאהוב את מה שהן רואות במראה – וכל זה בזמן שאת יודעת איך להסביר את התוצאות שהגעת אליהן, לסביבה הקרובה שלך – בשביל להפוך את המדינה לבריאה יותר.

המוצרים המומלצים

חדש! קקאו 10x

דף המוצרים הפופולארים

בריאותלי בי באלאלנס

הפרוביוטיקה של בריאותלי - ''פרוטקטור'' חזר למלאי!

קולגן ונוס של בריאותלי

חיטובית - חלבון פרימיום

הדיאטה האחרונה (תוכנית הדגל)

מאמרים פופולארים

Facebook

הצהרת אחריות: כל המידע שנכתב בדף זה מיועד לאנשים בריאים. המידע באתר זה אינו מיועד או משתמע כתחליף לייעוץ, אבחון או טיפול רפואי מקצועי.


כל התוכן, כולל טקסט, גרפיקה, תמונות ומידע, הכלול באתר זה או באתרים הקשורים אליו, הוא למטרות מידע כללי בלבד. בריאותלי אינה אחראית על דיוק המידע הכלול באתר אינטרנט זה או באתרים קשורים, וכל אדם מצריך התייחסות שונה, המידע באתר עשוי להשתנות ללא הודעה מוקדמת. אם את מתכוונת ליישם את המידע באתר הזה, או בכל אתר אחר ויש לך מצב רפואי מסויים, את מוזמנת להתייעץ עם הרופא המטפל שלך.

 

דילוג לתוכן